PolishEnglishFrenchGermanGreekItalianJapaneseRussianTurkish
   
Text Size

Teleskop w „szóstce”

(8 głosów, średnia ocena: 3.50 na 5)

teleskop1

     Reporterzy poznańskiego programu informacyjnego Teleskop zainteresowali się eksperymentem, jaki przeprowadzają od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły, realizujący program CanSat. Relację z wizyty we Wrześni i w naszej szkole mogliśmy obejrzeć  14 lutego w TVP 3.

     CanSat jest konkursem zaadresowanym do uczniów i uczennic szkół średnich, ale biorą w nim udział także uczniowie naszej klasy gimnazjalnej. Są najmłodsi w Polsce.

teleskop7

     W konkursie poruszane są głównie zagadnienia związane z technologią, fizyką i programowaniem, ale również mnogość kwestii nie zawartych w szkolnej podstawie programowej.

teleskop2

     Podczas konkursu CanSat osoby biorące w nim udział mają niepowtarzalną szansę uczestniczyć w prawdziwym projekcie inżynieryjnym i doświadczyć realnych problemów, przed którymi stają osoby pracujące w przemyśle kosmicznym.

teleskop6teleskop8teleskop5

     W materiale filmowym wypowiadali się zarówno uczniowie, ich opiekun merytoryczny – Anna Nowicka jak i dyrektor szkoły – Dariusz Andrzejewski.

     Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu minisatelity CanSat, czyli modelu prawdziwego satelity, ale o wielkości i kształcie puszki po napoju. Zadaniem uczestników konkursu jest uwzględnienie wszystkich głównych podsystemów obecnych na satelicie, takich jak: moduł zasilania, czujniki oraz systemy lądowania i komunikacji, w tak niewielkiej przestrzeni jaką mają do dyspozycji. CanSaty zakwalifikowane do finałów konkursu zostają wystrzelone przez rakietę na wysokość 1-3 kilometrów i tak rozpoczyna się ich misja – eksperyment naukowy zakończony bezpiecznym lądowaniem.

     CanSat jest jedyną w swoim rodzaju szansą dla uczniów, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w projekcie, który bardzo realistycznie oddaje projekty kosmiczne.

     Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) od lat wspiera młodych ludzi (zarówno na etapie szkolnym, jak i uniwersyteckim) w rozwijaniu wiedzy z zakresu STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) i kształtowaniu kompetencji przydatnych w przyszłej karierze, zwłaszcza w sektorze kosmicznym. Jedną z flagowych aktywności ESA w tym kierunku są zawody CanSat.

 

Copyright © 2004 - 2012 Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.

Z życia szkoły

 • 11 listopada 11 listopada
  Przedstawiamy w ilustrowanej wersji zapis przygotowanej Akademii z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
  09 listopada 2020
  Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Wydarzenia sportowe

 • Siatkarskie boje w Mistrzostwach Wielkopolski i lidze Siatkarskie boje w Mistrzostwach Wielkopolski i lidze
  Siatkarki Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,OLIMP” Września działającego przy naszej szkole zakończyły pierwszą rundę eliminacyjną Mistrzostw Wielkopolski Młodziczek. Po rozegraniu trzech turniejów nasze siatkarki zajęły trzecie miejsce i w następnej rundzie rozgrywek będą walczyć o miejsca 17-32. W ostatnim turnieju rozegranym w minioną sobotę wygrały...
  17 listopada 2020
  Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Polska

godło

Informacje Covid-19

covid

Teams

teams

Uonet+ dziennik

baner_vulcan_1

Office 365

office-365-banner

Bezpieczny wypoczynek

bezpieczny

Uczymy programować!

Uczymy_programowa

Ubezpieczenie uczniów

znak_WIENER_Black

Lepsza Edukacja

rol2

Cybernauci

cybernauci

SKS

sks

Technologie z klasą

Technologie_z_klasa_120_x_240_IV-VI

Projekt z klasą

pion_JPG

Pilotaż programowania

l2_logo

Szkoła Promująca Zdrowie

LOGO

logo_wszpz

My Polacy

nbp

Mega Misja

megamisja

Code for green

CFR

Mistrzowie Kodowania

mistrzowie_kodowania

Scratch

Scratch2

Baltie

b3

CodeWeek

codeweekeu

Cyfrowa szkoła

logoCyfrowaSzkola

Gimnazjum nr 2

logo-szkolne-po-liftingu

Odzyskiwanie hasła - UONET+

baner_vulcan_2

Pierwsze logowanie

baner_vulcan_2

Deklaracja dostępności

BIP

logo_bip