PolishEnglishFrenchGermanGreekItalianJapaneseRussianTurkish
   
Text Size

Naukobus i Festiwal Nauki

(1 głos, średnia ocena: 5.00 na 5)

Naukobus_121

     Przy okazji pobytu we Wrześni Naukobusa, pełniącego rolę mobilnego laboratorium, dającego szansę zobaczenia i dotknięcia 18 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik, zorganizowano w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 6 we Wrześni Festiwal Nauki.

    Nie tylko uczniowie, ale wszyscy zainteresowani mieli możliwość poeksperymentować, wykorzystując prawa fizyki,  chemii, biologii i osiągnięcia z dziedziny informatyki. Przewodnikami po świecie nauki na poszczególnych stoiskach byli uczniowie starszych klas „szóstki” pod opieką nauczycieli.

Naukobus_120Naukobus_130Naukobus_139Naukobus_145Naukobus_201Naukobus_205Naukobus_263Naukobus_245Naukobus_247

    Można było obejrzeć pracę drukarki 3D i efekty w postaci  wydrukowanych serduszek, pracę małych robotów, mBotów i ozobotów. Kilka klas zamieniło się w małe laboratoria, gdzie prezentowano różnokolorowy piasek, galeretowate konsystencje nie przywierające do dłoni, zegar jodowy, pokazywano jak wyprodukować mydło, przygotować preparaty, które następnie można było oglądać pod mikroskopem. Eksperymentom towarzyszyły quizy i zagadki. A najważniejsze było to, że można było wszystkiego dotknąć i samemu zabawić się w małego chemika.

Naukobus_204Naukobus_211

     Dzięki mieszaninie różnych płynów i odczynników, po przeprowadzonej reakcji z łatwością nawet najmłodsi odgadywali odpowiednią barwę w probówce i już było wiadomo czy jest to odczyn zasadowy czy kwaśny. Odpowiednie zabarwienie na skali pH pozwalało rozpoznać do jakiej grupy zaliczane są np. banany i cytryny. Można było także obejrzeć jajko i kości wykonane przy pomocy… octu.

Naukobus_142 

     Na jednym ze stoisk prezentowano ciekawy sposób czyszczenia płyt winylowych. Muzycznych akcentów było zresztą więcej.

Naukobus_180

     Przy pomocy odpowiednio podłączonych przewodów do łyżeczek, można było zagrać odpowiednią melodię.

Naukobus_176

     Na innym ze stoisk była nietypowa gitara. Można było na niej zagrać nie znając chwytów gitarowych a jedynie za pomocą odpowiednio wybieranych cyfr , stanowiących zapis nutowy. Do gry na niej dał się namówić także burmistrz Tomasz Kałużny, który wykonał „Wlazł kotek na płotek”, zwiedzając prezentowane stoiska.

Naukobus_122Naukobus_125

     Każdy znalazł coś dla siebie. Najmłodsi chętnie ćwiczyli układ taneczny powtarzając ruchy z ekranu telewizora.

Naukobus_217

     Odwiedzali stoisko na którym starsze koleżanki szyły lalki

Naukobus_195Naukobus_262

lub kolorowali obrazki,

Naukobus_138Naukobus_140Naukobus_193

starsi zainteresowali się łamigłówkami matematycznymi, sudoku i iluzjami optycznymi.

Naukobus_134Naukobus_218

     Było też stoisko przygotowane przez harcerzy, gdzie instruowano jak udzielić pierwszej pomocy, wypiekano też podpłomyki.

Naukobus_132Naukobus_192

     Na innym prezentowano motocykle do jazdy w motocrossie, a jednym z uczestników był uczeń naszej szkoły Marcin Bandosz, ścigający się z powodzeniem w międzynarodowych rajdach terenowych.

Naukobus_196

     Było też stoisko straży miejskiej, gdzie uczono zasad ruchu drogowego.

Naukobus_249Naukobus_178Naukobus_257Naukobus_251Naukobus_255Naukobus_259Naukobus_260

    21 maja kilkaset osób skorzystało z niepowtarzalnej okazji odwiedzenia Festiwalu Nauki i eksponatów wystawianych w Naukobusie, przedsięwzięciufinansowanym w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

Naukobus_147Naukobus_146Naukobus_149Naukobus_152Naukobus_236Naukobus_159Naukobus_166Naukobus_168Naukobus_172

 

Copyright © 2004 - 2012 Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.

Z życia szkoły

 • 11 listopada 11 listopada
  Przedstawiamy w ilustrowanej wersji zapis przygotowanej Akademii z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
  09 listopada 2020
  Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Wydarzenia sportowe

 • Siatkarskie boje w Mistrzostwach Wielkopolski i lidze Siatkarskie boje w Mistrzostwach Wielkopolski i lidze
  Siatkarki Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,OLIMP” Września działającego przy naszej szkole zakończyły pierwszą rundę eliminacyjną Mistrzostw Wielkopolski Młodziczek. Po rozegraniu trzech turniejów nasze siatkarki zajęły trzecie miejsce i w następnej rundzie rozgrywek będą walczyć o miejsca 17-32. W ostatnim turnieju rozegranym w minioną sobotę wygrały...
  17 listopada 2020
  Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Polska

godło

Informacje Covid-19

covid

Teams

teams

Uonet+ dziennik

baner_vulcan_1

Office 365

office-365-banner

Bezpieczny wypoczynek

bezpieczny

Uczymy programować!

Uczymy_programowa

Ubezpieczenie uczniów

znak_WIENER_Black

Lepsza Edukacja

rol2

Cybernauci

cybernauci

SKS

sks

Technologie z klasą

Technologie_z_klasa_120_x_240_IV-VI

Projekt z klasą

pion_JPG

Pilotaż programowania

l2_logo

Szkoła Promująca Zdrowie

LOGO

logo_wszpz

My Polacy

nbp

Mega Misja

megamisja

Code for green

CFR

Mistrzowie Kodowania

mistrzowie_kodowania

Scratch

Scratch2

Baltie

b3

CodeWeek

codeweekeu

Cyfrowa szkoła

logoCyfrowaSzkola

Gimnazjum nr 2

logo-szkolne-po-liftingu

Odzyskiwanie hasła - UONET+

baner_vulcan_2

Pierwsze logowanie

baner_vulcan_2

Deklaracja dostępności

BIP

logo_bip